Перейти до основного вмісту

Продаж товару (продукції) у програмі здійснюється чеком або замовленням, які зберігається як документ і відображається на закладці "Продажі".

Закладка Продажі

На закладці Продажі відображаються 2 вида документів: проведені чеки (підзакладка Чеки) і збережені замовлення (рахунки) (підзакладка Замовлення). Фільтр по даті дозволяє вказати період відображення документів на закладці (дія фільтра починається після натискання кнопки "Застосувати").

Продаж товарів в програмі

Продаж товарів здійснюється на спеціальній формі, яка відкривається кнопкою "Додати" (або клавішею Іnsert) на закладці "Продажі".

Форма Продажі

Зі списку товарів (продукції) вибором із вказанням кількості по кожному з товарів, формується чек на правій стороні форми.

Продавець формує чек (роздрібну накладну), вибираючи товар зі списку (за допомогою сканера штрих-коду або вручну, по пошуку по назві, по штрих-коду - коду товару або по артикулу), вказуючи кількість і додаючи обраний товар (кнопка "Додати" або клавіша Enter).

Пошук товару можна здійснювати по будь-якій частині назви товару, по штрих-коду або коду товару, або по артикулу. Налаштування критерію пошуку за замовчуванням здійснюється в налаштуванні параметрів. Для зручності роботи в програмі є можливість задавати критерій пошуку, використовуючи "гарячі клавіші". Присвоювання клавіші режиму пошуку здійснюється на закладці Клавіші (меню Параметри - Налаштування).

Фільтр у верхній частині форми дозволяє здійснювати відбір товарів по заданій масці. При цьому текстом запиту може бути як частина найменування товарів, так і назва категорії товарів. Текст пишеться з урахуванням можливої підстановки символів - використовуються спеціальні символи * та _ і так можна вказати на підстановку довільної кількості або одного будь-якого символу.

Очищення тексту запиту фільтра здійснюється кнопкою "Очистити".

Програма автоматично розрахує вартість покупки, визначить суму знижки (якщо така надається цьому покупцю), після внесення суми, отриманої від покупця, покаже суму решти.

Продаж - розрахунок решти

На формі чека (права частина вікна) можна вручну вказати актуальну роздрібну ціну на товар (якщо вона змінилася або потрібно надати адресну сумову знижку).

Кнопкою "Провести" здійснюється проведення чека та (якщо такий режим заданий у параметрах) друк чека на фіскальному реєстраторі або принтері чеків.

Кнопкою "Зберегти" можна зберегти документ як замовлення - документ, який може бути змінений і проведений згодом. Збережені замовлення відображаються на підзакладці "Замовлення". Швидкий перехід з форми продажі на замовлення здійснюється кнопкою "Замовлення".

Замовлення зменшує кількість товарів на залишку, однак гроші в касу або на рахунок не вносяться. Після проведення замовлення сума в касі або на розрахунковому рахунку збільшитися.

При необхідності збережене замовлення можна змінити кнопкою "Змінити".

При необхідності можна встановити режим захисту збереженого замовлення від несанкціонованої зміни персоналом.

Для збереженого замовлення або проведеного чека можливий друк чека (товарного чека). Друк може здійснюватись автоматично (при заданих налаштуваннях), або вручну - натискуванням кнопки "Друк" на формі продажі.

Після проведення чеку або збереження замовлення, не закриваючи вікно форми, користувач кнопкою "Новий чек" створює наступний чек. При використанні режиму "Створювати нову продажу після проведення чека" (установлюється в налаштуваннях на закладці Інтерфейс) відбувається автоматичне відкриття форми продажі після проведення попереднього чека.

Настроювання змісту лівої таблиці форми продажів

Зміст лівої таблиці форми продажів може змінюватися користувачем із правами зміни параметрів програми.

За замовчуванням у таблиці відображаються 2 стовпця: "Найменування товару" та "Ціна", проте кількість даних про товар на формі можна збільшити.

Налаштування виду лівої таблиці форми

Інші стовпці можна додати для відображення в таблиці форми установкою вимикача (включивши "галочку") на закладці Інтерфейс (меню Параметри - Налаштування - закладка Інтерфейс).

Задання параметрів форми продаж

Вибір клієнта при продажі

При продажі продавець здійснює продаж на анонімного покупця, зазначеного в параметрах програми, або робить продаж на іменного клієнта (створює карту нового клієнта або вибирає клієнта з бази клієнтів (якщо він раніше внесений у базу і пред'являє карту системи лояльності).

Створення нового клієнта здійснюється командою контекстного меню на формі продажі у зоні списку клієнтів.

Вибір клієнта про продажі

Вибір клієнта здійснюється по карті (зчитується або вноситься із клавіатури код карти) або по прізвищу. При наявності в покупця (клієнта) права на дисконтну знижку відповідна сума знижки буде відніматися з вартості покупки товарів.

При необхідності вибір покупця може бути захищений, тобто покупець буде вибиратися тільки шляхом внесення коду карти. При технічному введенні коду дисконтної карти (сканером штрих-коду або картридером) символи номера карти не відображаються й пошук по прізвищу неактивний.

Вибір клієнта

Для установки захисту необхідно активувати відповідний перемикач ("Зробити неактивною таблицю клієнтів на формі продажі (вибір тільки по коду)") у параметрах (меню Параметри - Налаштування - закладка Інтерфейс).

Задання режиму захисту вибору клієнтів

Вибір форми оплати чека

При продажі продавець може вказувати відповідну форму оплати:

- оплата готівкою (встановлена за замовчуванням);

- оплата в кредит (оплата за безготівковою формою, з одержанням товарів клієнтом без передоплати);

- оплата платіжною картою (оплата за безготівковою формою через банківський термінал);

- оплата платіжним дорученням (оплата за безготівковою формою, з одержанням товарів клієнтом після передоплати).

Вибір форми оплати

Суми чеків, оплачені за безготівковою формою, не складаються із сумою в касі залу, а відображаються в спеціальному стовпці "Безгот." на підзакладці Розрахунки (Фінанси - Розрахунки) і суми відносяться на розрахунковий рахунок.

В параметрах програми можна вказати дозволені форми оплати при продажі (меню Параметри - Налаштування - закладка Інтерфейс).

Задання видів оплат

Прив'язка нового чеку до виконавця

При необхідності розмежовувати продажі декількох продавців, що працюють за одним комп'ютером, використовується поле "Виконавець". Також у цьому полі можна вказувати безпосереднього виконавця продажі або надання послуги (наприклад, офіціанта в кафе або працівника на автомийці).

Вибір виконавця

У параметрах програми можна задати режим, коли при створенні нового чека необхідно буде здійснити вибір користувача (виконавця) саме цього чека.

При необхідності розмежовувати місця продажу або надання послуги (наприклад, відділи магазину, столики кафе або бокси автомийки) у кожному чеку здійснюється вибір об'єкта зі списку в полі "Об'єкт". В програми назва об'єкта вказується одноразово, запам'ятовуючись на наступні чеки.

Продаж нефасованого товару та товару з упаковки

При продажі поштучно у випадку, коли товар зазначений як штучний, користувач встановлює ознаку поштучного продажу та вказує кількість штук товару з упаковки, яка відпускається покупцю.

Продаж поштучного товару (з упаковки)

Можна вказати кількість, не більшу кількості штук в упаковці. При необхідності продажу більшої кількості поштучного товару в чеку формуються два рядки: в одній вказується необхідна кількість товару в упаковці, в іншій - кількість товару поштучно.

Програма передбачає можливість продажу вагового товару, кількість якого може бути менше 1. У полі "Кількість" можна ввести десяткове число із чотирма знаками після коми (наприклад, 2,5550 кг).

При роботі з електронними вагами вага товару автоматично зчитується в поле "Кількість". Більш детально про підключення до програми електронних ваг і їх використання - у розділі довідки "Робота з електронними вагами".

Продаж товару з попередніми зважуванням

При продажі при виборі вагового товару програма автоматично звернеться до ваг і введе вагу обраного товару в поле «Кількість». Кнопкою «Додати» (або клавішею Enter) вносимо в чек відповідний товар і продовжуємо далі формування чека або проводимо його.

Продаж вагового товару

Ручне введення ваги при помилках зчитування

При вимкнених вагах, обриві зв'язку або інших причинах неотримання даних від ваг, програма виведе повідомлення про помилку. При цьому вагу товару можна ввести вручну - і вже після розрахунку з покупцем усувати причину відсутності зв'язку з вагами.

Ручне внесення ваги

Відображення зображення товару при продажі

Для зручності продавців на формі продажі можна включити режим відображення зображення товарів. Режим включається/вимикається кнопками на формі під лівою таблицею.

При включеному режимі при виборі товару внизу відображається мініатюра його зображення, яка може бути збільшена при клацанні на зображенні.

Друк документів формату А4 після продажу

Для збереженого замовлення або проведеного чека можливий друк документа формату А4: товарного чеку, рахунку-фактури, видаткової накладної, акту виконаних робіт (за умови, що товар у чеку має ознаку "без приходу") і гарантійного талона. Вибір типу документа проводиться із списку в лівому верхньому куті закладки Продажі, а його друк здійснюється кнопкою "Друк".

Усі необхідні реквізити суб'єкта господарювання (повне найменування, юридична й фізична адреса, дані розрахункового рахунку та ін.) вказуються на підзакладці Реквізити документів (Параметри - Налаштування - закладка Назви - Реквізити документів).

При збереженні замовлення клієнту можна роздрукувати рахунок-фактуру (виділивши потрібне замовлення - і вибравши зі списку потрібний тип документа).

Після відвантаження товару можна роздрукувати видаткову накладну (роздрібну накладну).

Також у програмі можна роздрукувати Гарантійний талон на товари та Акт виконаних робіт (на послуги, тобто товари, що мають ознаку "Без приходу"). Тексти Гарантійного талона та Акту задаються в спеціальних шаблонах, а список товарів (послуг) підтягується з табличної частини чека.

Мова документа та тип валюти задаються в спеціальному файлі (може бути як українська, так і російська мова, валюта: грн. або інша валюта).

Відображення повної інформації із чеків

На формі Продажі здійснено захист від можливих маніпуляцій персоналу із грошовими сумами об'єкта. Для цього суми проведених чеків на формі не відображаються.

Користувачі, у яких активовано право "Відображати підсумки на продажі і звіт", можуть кнопкою "Всього" (нижній правий кут закладки) відобразити всі дані по чекам. При її натисканні по кожному чекові відображаються суми чека, знижки, повернень покупців, відсоток знижки в чеку.

Узагальнююча інформація з документів за період відображається знизу форми в рядку "Всього".

Сховати інформацію із чек можна скнопкой "Сховати" (нижній правий кут екрана).

Поділ товарів за спеціальною ознакою

При веденні в одній базі фіскальних і нефіскальних товарів одночасно, програма дозволяє здійснювати поділ при друкові чека - на фіскальний чек (друкується фіскальним реєстратором) і нефіскальний чек (друкується або звичайним принтером або спеціальним термопринтером - принтером чеків).

Детальніше про настроювання друку чеків - на сторінці "Друк чеків".

Використання бонусної системи лояльності покупця при продажі

Для формування лояльності покупця програма передбачає використання бонусной системи заохочення. Суть бонусной системи: при кожній покупці в клієнта на бонусном рахунку накопичується певна сума (відсоток бонусу задається на закладці Типи карт), з якої він може здійснити повний або частковий розрахунок при наступних покупках.

Сума бонусу відображається на формі продаж (у полі "Бонуси") при виборі покупця (клієнта) - власника бонусної карти.

При бажанні покупця оплатити покупку за рахунок бонусних коштів продавець клацає по кнопці "Використовувати як знижку". Якщо сума бонусу більше суми чека, то відповідна сума чека відобразиться в полі "Сума знижки" і після проведення чеку ця сума віднімається із суми бонусу покупця. Якщо сума чека більше суми бонусу, то вся сума бонусу відобразиться в полі "Сума знижки", а в полі "Сума" відобразиться різниця суми до оплати. При бажанні покупець може використовувати частину суми бонусу для оплати чеку, оплативши різницю звичайним чином.

Докладніше про використання системи лояльності можна прочитати у статті "Задоволений постійний покупець - невичерпне джерело додаткового прибутку в роздрібній торгівлі".

Повернення покупцем товарів по чеку

Проведений чек не редагується, однак товар може бути повернений покупцем. Для здійснення повернення використовується команда контекстного меню "Повернення товарів по чеку".

Повернення товару покупцем здійснюється по чеку - командою з контекстного меню (права кнопка миші). Пошук потрібного чека здійснюється інструментом "Пошук чека №", де вводиться номер пред'явленого покупцем чека.

Докладніше про повернення товарів від покупця можна прочитати на сторінці довідки "Повернення покупцем товарів по чеку"

Журнали сесій операторів і дій при продажі

Для контролю дій персоналу програма веде історію роботи із програмою й історію дій при створенні/проведенні чека.

Журнали сесій операторів і дій при продажі можна переглянути в меню Файл - Журнал сесій і операцій при продажі.

Докладніше про роботу з журналами можна прочитати на сторінці довідки "Журнали сесій операторів і дій при продажі".

Друк чеків при продажі

Для друку різних видів чеків у програмі може використовуватися різне встаткування: фіскальний реєстратор (детальніше - див. розділ "Робота із РРО"), принтери чеків - термопринтера різних виробників (тип принтера не має значення - головне, щоб операційна система могла взаємодіяти з ним) або звичайний принтер.

Форма продажі із відображенням зображення товару
Демо версія програми МініСофт Комерція