Закладка "Товарооперації" - підзакладка "Прихід"
Внесення товару в магазин у програмі здійснюється документом прибуткова накладна, яка зберігається як документ і відображається на закладці "Товарооперації - Прихід".
Прибуткову накладну можна створити як вручну, так і здійснивши імпорт даних з файлу (наприклад, з видаткової накладної постачальника товарів).
Документ "Прибуткова накладна" може мати три стани: "Збережено", "Проведено" та "Видалено".
У стані "Збережено" документ відображається на формі Прихід, однак ніяких змін по товарах - їх кількості й ціні - не здійснює.
У стані "Проведено" документ вносить зміни в дані програми, змінюючи кількість відповідних товарів та/або їх ціну.
При здійсненні видалення (стан "Видалено") відміняються всі зміни, які вносив у програму даний документ. Сама накладна в списку залишається й не віддаляється із програми. Вилучений документ можна знову перевести в стан "Збережено" (команда "Відновити накладну"), а потім - і в "Проведено".
Створення прибуткової накладної ручним способом
Створення документу здійснюється на формі, яка відкривається кнопкою "Добавити".
При створенні накладної вручну зі списку товарів (ліва частина вікна) вибирається товар з накладної, знизу вказується кількість товару і його нові ціни: роздрібна, оптова й постачальника. Кнопкою "Додати" фіксується товарна позиція в документі "Прибуткова накладна" (права частина вікна). Для зручності заповнення накладній реалізований пошук товару по найменуванню, по штрих-коду, по коду товару та по артикулу. Ціна товару автоматично заповнюється з картки товару й може змінюватися як клацанням мишки, так і внесенням числа із клавіатури. Помилково доданий товар може вилучатися контекстним меню (права кнопка миші).
При відсутності картки товару її можна створити - кнопки зліва вгорі вікна дозволяють створити нову картку товару (попередньо визначивши його категорію) або змінити відомості про товар у картці.
Вибір типу документа здійснюється зі списку "Тип документа" - за замовчуванням при відкритті форми встановлений тип Оприбуткування.
У накладній обов'язково вказується постачальник (вибирається зі списку внесених раніше - або створюється картка нового постачальника). Номер і дата прибуткової накладній, дата й номер податкової накладній виставляються відповідно до первиних документів від постачальника.
Суми накладної, які формуються програмою автоматично, служать для контролю правильності заповнення накладної (запобігання механічних помилок і пропусків зміни ціни на товар). При необхідності (через округлення) суму постачальника можна змінювати вручну, увівши потрібне число із клавіатури.
У поле "Примітка до документу" користувач може робити замітки щодо особливостей суті операції, яку відображає накладна.
При одержанні накладних постачальника, у яких ціна товару зазначена без суми податку (як правило, податку на додаткову вартість), для зручності роботи слід установити ознака "без ПДВ". У такому випадку в полі вноситься ціна постачальника без податку, а програма автоматично множить її на величину податку. Ціни роздрібна й оптова, як і відсотки націнки, розраховуються за повною ціною постачальника.
Для зручності перевірки великих накладних над правою частиною форми реалізований інструмент пошуку по стовпцю, на якому розміщений курсор.
При груповому приході (наприклад, різні розміри однієї моделі одягу або взуття) можна скористатися кнопкою "Додати всі". У цьому випадку той товар, який візуально відображається в списку товарів зліва, буде доданий у прибуткову накладну з однаковою кількістю, що дорівнює значенню в поле "Кількість в документі".
Після заповнення таблиці з накладній і перевірки відповідності суми постачальника прибуткову накладну можна або зберегти (кнопка "Зберегти"), або провести (кнопка "Провести"). Документ буде відображений на закладці "Товарооперації - Прихід", із сортуванням по даті.
Створення прибуткової накладної імпортом із зовнішнього файлу
При наявності електронної накладної від постачальника можна здійснити імпорт приходу в програму.
Для цього необхідно попередньо створити спеціальний файл "Шаблон приходу" ( файл-шаблон перебуває в папці програми), у якому необхідно дотримуватись відповідності полів (стовпців листа).
Докладніше про підготовку шаблону та здійснення імпорту можна прочитати у статті "Оприбуткування товарів – робота із задоволенням".
Створення приходу товарів із ціною у валюті
У програмі реалізований механізм валютного обліку з урахуванням специфіки роздрібної торгівлі, а саме - оприбуткування товару можна здійснювати як в основній, так і в додатковій валюті, але товарний облік і продаж здійснюються тільки в основній валюті.
Докладніше про використання багатовалютності у програмі можна прочитати на сторінці "Багатовалютність в програмі"
Створення додаткових валют здійснюється в меню "Параметри" - закладка "Валюти". На формі створення прибуткової накладній є можливість вказати додаткову валюту документу - тобто в накладній будуть фігурувати 2 ціни постачальника - в основній валюті й у валюті додатковій.
Вибір валюти здійснюється ДО додавання товару в ліву таблицю форми. Особливо це актуально при імпорті приходу із зовнішнього файлу, у якому ціна постачальника може вказуватися в будь-якій валюті - а вже підтягуватися в програму в тій валюті, яка зазначена зверху форми (за замовчуванням - там основна валюта).
При виборі відмінної від основної валюти на формі приходу в лівій нижній частині форми з'являється ще одне поле - "Постачальника в (вказується коротке позначення валюти)". У такий спосіб реалізований механізм валютного калькулятора: ціна постачальника в додатковій валюті та в основній валюті автоматично перераховуються по зазначеному поточному курсу валюти.
У зоні сум документа додається поле "С. постач. в (валюта)" - "Сума постачальника в валюті". Значення суми документа в додатковій валюті й поточний курс валюти зберігаються в базі. Сума постачальника у валюті також показується у верхній таблиці закладки "Прихід".
Округлення роздрібної та оптової ціни товару в програмі "МініСофт Комерція"
Для зручності розрахунків із покупцями в програмі можна здійснювати округлення роздрібної та оптової ціни товару.
Докладніше про інструмент програми для округлення цін можна прочитати на сторінці "Округлення роздрібної й оптової ціни товару".
Накладна на повернення або переміщення товару
У програмі реалізовані функції повернення постачальникові та переміщення товарів на інший магазин. При наявності декількох магазинів товари з одного магазину (складу) в інший можна переміщувати документом у режимі "Повернення/переміщення".
Проведений документ в режимі "Повернення/переміщення" формує борг постачальника, що дорівнює сумі документа.
Обмін документами "Переміщення" і "Оприбуткування" між різними базами здійснюється через зовнішні файли у форматі xls. Для здійснення вивантаження документа у зовнішній файл використовується кнопка "Експорт" на закладці Прихід. Вона зберігає дані у форматі, необхідному для імпорту приходу програмою "МініСофт Комерція".
Накладна на списання товару
Документ "Списання" дозволяє здійснити операцію по списанню товару. У документі в якості постачальника вибирається внутрішній постачальник (свій об'єкт). Після проведення документа кількість товару на залишку поменшатися, суми боргу не виникає.