Навіщо в обліку товарів потрібна багатовалютність
Серед клієнтів, що використовують програму «МініСофт Комерція» для обліку товарів в магазині, є ті, хто купує або бере під реалізацію товар, розраховуючись із постачальниками у валюті. Для більш зручної роботи з програмою в нову версію додана можливість оперувати валютами.
У роздрібній торгівлі продаж товарів, відповідно до законодавства, ведеться в національній валюті. Тому в програмі для автоматизації торгівлі "МініСофт Комерція" усі документи, зв'язані з продажем, інвентаризацією, переобліком і ін. ведуться в заданій національній валюті, що є валютою за замовчуванням (для України - гривня). Багатовалютність, таким чином, може бути використана при оприбуткуванні товарів від постачальника.
Багатовалютність у програмі "МініСофт Комерція"
Довідник валют
Для вказання валюти і її курсу стосовно основної валюти в програмі є довідник «Валюти» (меню Параметри – Валюти).

При установці програми в довідник уже внесені основна валюта. Створити нову валюту можна кнопкою Додати, змінити наявну - кнопкою Змінити або подвійним натисканням кнопки миші, видалити валюту (якщо в неї немає залежностей у документах) - кнопкою Вилучити.

На формі створення / редагування валюти вводиться її назва, символ - коротке позначення і поточний курс валюти до основної валюти. Для основної валюти курс дорівнює 1 і встановлюється ознака "Основна валюта" (у дистрибутиві за замовчуванням основна валюта - гривня України).

Валюта на приході та в карточці товару
Курс валют можна задавати як у довіднику, так і працюючи безпосередньо з приходом - при зміні курсу в прибутковій накладній він автоматично запам'ятовується як поточний курс даної валюти.
При створенні картки товару є можливість указати ціну постачальника як в основний, так і в додатковій валюті. При виборі зі списку валюти відображається ще одне поле - Постачальника, в... (вказується знак обраної валюти). При цьому діє пряме і зворотне перерахування значень - при введенні значення в основній валюті автоматично порахується значення у валюті за зазначеним курсом і навпаки.

На формі створення прибуткової накладної є можливість вказати додаткову валюту приходу - тобто в приході будуть фігурувати 2 ціни постачальника - в основній валюті та у валюті додатковій. Вибір валюти здійснюється ДО додавання товару в ліву таблицю форми. Особливо це актуально при імпорті приходу з зовнішнього файлу, у якому ціна постачальника може вказуватися в будь-якій валюті - а вже підтягуватися в програму в тій валюті, що зазначена зверху форми (за замовчуванням - основна валюта).

При використовуванні додаткової валюти ціну постачальника - як в основній, так і в додатковій валюті - можна змінювати прямо на формі приходу.

Валюта на закладці Прихід
Після проведення прибуткової накладної суми в цінах роздрібних, постачальника в основній валюті і постачальника в додатковій валюті відображаються на закладці Прихід

Переоцінка товарів і багатовалютність
Ті клієнти, що роздрібну ціну товару прив'язують до денного курсу додаткової валюти (наприклад, доларів США), можуть легко змінювати ціни, користуючись переоцінкою товарів.
Для переоцінки реалізований наступний алгоритм: нехай попередній курс долара до гривні складав 12 грн / дол., а поточний - 11 грн./дол. Для переоцінки програма знаходить коефіцієнт перерахування Кв (у відсотках) по формулі:
Кв = (Курс пот. / Курс попер - 1) * 100%
У нашому прикладі маємо:
Кв = (11/12 - 1)*100 = -8,33
Розглянемо процедуру переоцінки товару при зміні курсів додаткових валют.
На формі Переоценка ставимо перемикач у положення "Для перерахунку цін взяти спільний %". Стає активною кнопка "Розрах. % по валютних курсах", після натискання на яку відкривається форма перерахування відсотка переоцінки товарів.

На цій формі указується валюта і значення її поточного курсу (поле "Курс до переоцінки").
У поле "Курс на переоцінку" вказується новий курс, що може бути збережений як поточний курс даної валюти (установити "галочку" "Зберегти як поточний курс"). Програма порахує відсоток зміни роздрібної (і оптової) ціни стосовно поточної роздрібної (і оптової) цін. Кнопкою "Встановити" вказуємо значення відсотку переоцінки документа.
Додаємо товари усіх (або необхідних) категорій - і перераховуємо нові ціни. При необхідності можна здійснити округлення значень нових цін із заданою кратністю (процедура аналогічна округленню на закладці Прихід).
Після проведення документа ціни змінюються.
Для випадків, коли в базі є товари вітчизняних виробників (постачальників), ціна яких не прив'язується до додаткової валюти, можна використовувати швидкий поділ товарів на валютні і не валютні товари.
Для вказівки товарів, ціна яких прив'язується до валютного курсу, у картці товару на закладці "Додаткові параметри" додане спеціальне "Користувальницьке логічне поле" (з можливістю редагування). Встановлюючи значення в цьому полі рівним 1 (ставлячи "галочку"), указуємо, що товар прив'язується до курсу валюти.
На формі переоцінки є спеціальний фільтр, що називається "Користувальницьке логічне поле". При виборі фільтра в списку товарів залишаться тільки ті товари, у яких дане поле відзначене (тобто дорівнює 1). Кнопкою "Додати всі" можна додати всі такі товари в документ і здійснити їхню переоцінку.

Таким чином, можна легко і просто здійснювати переоцінку товарів при зміні курсів валют.