Перейти до основного вмісту

Вибір РРО - фіскальний реєстратор або касовий апарат. Рекомендації фахівців

 • 09.02.2015
 1. Суть питання
 2. Визначення і нормативні вимоги до використання РРО
 3. Вибір апаратного РРО: касовий апарат або фіскальний реєстратор
 4. Програми МініСофт для ЕККА і ФР
 5. Висновки

Суть питання

У зв'язку зі змінами декількох законодавчих актів України, пов'язаних з умовами застосування фіскальної техніки, усе більше число підприємців почали цікавитися питаннями вибору і покупки РРО, особливостями їх використання.

У цій статті розглянемо питання вибору між касовим апаратом і фіскальних реєстратором, особливості використання кожного типу фіскальної техніки й особливості використання програмного забезпечення для взаємодії з фіскальною технікою.

Визначення і нормативні вимоги до використання РРО

Закон України від 06.07.1995 року №265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг" є визначальним нормативним актом, що регулює особливості використання фіскальної техніки в Україні. Ряд моментів регулюються Податковим кодексом України.

Приведемо кілька визначень понять, описаних у Законі.

Реєстратор розрахункових операцій (РРО) - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг), операцій з приймання готівки для подальшого переказу. До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат (ЕККА), електронний контрольно-касовий реєстратор (ЕККР або ФР), вбудований електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо. З 2019 року добавилось ще поняття програмного РРО (ПРРО).

Електронний контрольно-касовий апарат - реєстратор розрахункових операцій, який додатково забезпечує попереднє програмування найменування і ціни товарів (послуг) та облік їх кількості, друкування розрахункових та інших звітних документів.

Електронний контрольно-касовий реєстратор - реєстратор розрахункових операцій, який додатково забезпечує облік кількості реалізованих товарів (послуг) найменування, друкування розрахункових та інших звітних документів.

Комп'ютерно-касова система - реєстратор розрахункових операцій, виконаний із застосуванням комп'ютерних засобів, який додатково виконує технологічні операції, визначені сферою його застосування, і забезпечує друкування розрахункових та інших звітних документів.

Програмний реєстратор розрахункових операцій - програмний, програмно-апаратний або програмно-технічний комплекс у вигляді технологічного та/або програмного рішення, що використовується на будь-якому пристрої та в якому фіскальні функції реалізовані через фіскальний сервер контролюючого органу і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг), операцій з приймання готівки для подальшого переказу.

Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій - перелік моделей реєстраторів розрахункових операцій та їх модифікацій, які мають підтвердження відповідності вимогам діючих державних технічних регламентів та стандартів згідно із Законом України "Про підтвердження відповідності", а також відповідають вимогам нормативних актів України, i такі реєстратори розрахункових операцій дозволені для застосування у сфері, визначеній цим Законом.

Фіскальна пам'ять - запам'ятовуючий пристрій у складі реєстратора розрахункових операцій, призначений для одноразового занесення, зберігання і багаторазового зчитування підсумкової інформації про обсяг розрахункових операцій, яку неможливо змінити або знищити без пошкодження самого пристрою.

У попередніх редакціях Закону про РРО зазначалось, що реєстратори розрахункових операцій і розрахункових книжок не застосовуються при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва підприємствами, установами й організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі і громадського харчування, у випадку проведення розрахунків за безготівковою формою або при прийомі готівкових коштів у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів і видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку. Підприємці, що є платниками податку по спрощеній системі, не зобов'язані застосовувати РРО, крім тих випадків, якщо вони продають підакцизні товари, складні технічні пристрої та системи та ряд інших товарів

Зі змінами у Законі від 2020 року практично всі суб'єкти, що здійснюють діяльність у роздрібній торгівлі і громадському харчуванні, що приймають до оплати готівку, повинні застосовувати РРО.

Таким чином, уже цього року багато підприємців, раніше ніяк не зв'язані з використанням фіскальної техніки, повинні будуть зробити вибір – апаратний РРО: касовий апарат або фіскальний реєстратор або програмний РРО – і купити РРО. Далі в статті розглянемо критерії вибору і порадимо - що ж купувати і на що звертати увагу при покупці.

Вибір апаратних РРО: фіскальний реєстратор або касовий апарат

Кожен тип РРО має свої переваги й обмеження, тому вибір при покупці апарата необхідно робити в два етапи: спочатку визначитися з типом РРО, а вже потім вибирати марку і модель апарата обраного типу.

Розглянемо критерії вибору типу апаратного РРО

Згідно законодавства України, ЕККА заборонено використовувати в режимі фіскального принтера. Іншими словами, не можна касовий апарат підключити до комп'ютера і друкувати фіскальний чек на ЕККА, здійснюючи набір чека в програмі обліку магазина. При використанні касового апарата як мінімум кнопку "Оплата" необхідно натиснути безпосередньо на касовому апараті (за умови підключення до апарата сканера штриха-коду і продажу товарів за штрих-кодом). З іншого боку, фіскальний реєстратор не є самодостатнім пристроєм (на відміну від касового апарата) і друк фіскального чека відбувається тільки під керуванням комп'ютерної програми. Однак безпосередньо із самим апаратом продавцю нічого робити не треба.

Уже виходячи з цих головних особливостей (і з огляду на ціну апарата) можна зробити попередній вибір типу апарата, що підходить для конкретного випадку - конкретного об'єкта з його потребами і можливостями.

Далі розглянемо більш докладно особливості використання кожного типу апаратів і зробимо рекомендації з покупки.

Особливості і застосування ЕККА

Касовий апарат MІNІ-T 400МЕ - оптимальний варіант ЕККА

Застосування касових апаратів визначається цілих рядом їх переваг:

 • самодостатність апарата (немає потреби у використанні комп'ютера і програми обліку);
 • автономність (багатогодинна робота з автономним джерелом живлення без підключення до мережі);
 • номенклатура товарів утримується в пам'яті апарата, може бути змінена вручну;
 • малі розміри і вага апарата (актуально коли обмежено місце касира (продавця) або необхідна мобільність переміщення - наприклад, для кур'єрів інтернет-магазинів, що здійснюють доставку товару до клієнта);
 • простота в роботі та обслуговуванні;
 • більш доступна ціна у порівнянні з фіскальним реєстратором.

Сучасні касові апарати містять у пам'яті кілька десятків тисяч (до сотні тисяч) назв товарів з ціною, кількістю, видом податку. Апарат може працювати з декількома змінами, з різними користувачами. До більшості касових апаратів можна підключити ПК, сканер штрих-коду, ваги і платіжний термінал для прийняття оплати з банківської карти.

Початок використання касового апарата - завжди самий складний і трудомісткий процес. Навіть якщо в магазині номенклатура товару складає кілька тисяч позицій, то з урахуванням того, що на програмування в апарат найменування товару з 20-30 символів, а також необхідних характеристик товару (ціна, податкова група, відділ і ін.) йде не менше 1 хвилини, час повного програмування апарата складе від 20 до 50 годин безперервної роботи. А при більшій номенклатурі - і до сотні годин (час збільшується через помилки оператора, що втомлюється і втрачає концентрацію уваги).

Тому в касовому апараті передбачена можливість підключення до комп'ютера для здійснення програмування (внесення в пам'ять апарата назв товарів, їх ціни та інших характеристик, наприклад - штрих-коду). Для здійснення процесу програмування ЕККА через комп'ютер необхідна спеціальна програма, інтерфейс якої дозволяє зручно заносити дані з клавіатури або імпортувати їх з файлу даних. Компанія МініСофт пропонує своїм клієнтам такі програми під загальною назвою "МініСофт ЕККА".

При використанні касового апарата автоматизація об'єкта носить частковий характер, оскільки апарат з обліковою програмою працює в режимі оффлайн і продажі, і залишки товарів не відображаються в програмі в момент здійснення продаж. Наявні програмні рішення, що дозволяють знімати дані з касового апарата в режимі онлайн, характеризуються як не дуже надійні і досить складні у використанні.

Таким чином, вкажемо, у якому випадку варто купувати касовий апарат:

 • невеликий об'єкт із малою відвідуваністю і невеликими сумами денного виторгу, де використання ПК і облікової програми в торговельному приміщенні економічно недоцільно;
 • об'єкт із малою площею касового місця (прилавка), де проблематично розмістити монітор і клавіатуру (або POS-пристрій), але можна поставити невеликий касовий апарат;
 • є обмеження по електроживленню або температурному режимові (наприклад, неопалюване приміщення на ринку);
 • номенклатура товару невелика і легко контрольована, немає проблем із проведенням ревізії і поточним контролем залишків товарів;
 • продавець повинний переміщуватися, здійснюючи доставку замовленого товару до клієнта - і видавати чек при розрахунку покупця готівкою у момент одержання товару (це, насамперед актуально для інтернет-магазинів, що, згідно нових змін законодавства, зобов'язані видавати фіскальний чек при кур'єрській доставці товару).

При виборі марки і моделі ЕККА необхідно звертати увагу на сучасність апарата (насамперед - наявність контрольної стрічки в електронній формі), на обсяги пам'яті апарата (кількість найменувань товарів, користувачів, податкових груп), на термін гарантованого використання апарата (визначається насамперед кількістю денних звітів, що дозволяє зробити фіскальна пам'ять апарата. Наприклад, для апарата MINI-T400МЕ кількість записів у фіскальну пам'ять складає 2559, що забезпечує термін експлуатації апарата 7 років). Має значення наявність у населеному пункті (або найближчому місті) спеціалізованого центра сервісного обслуговування, з яким необхідно укласти договір на обслуговування апарата, що працює з даним типом касових апаратів.

Компанія МініСофт рекомендує кілька моделей касових апаратів від ведучих виробників фіскальної техніки, що можуть бути використані разом із програмою "МініСофт Комерція". Дане торговельне фіскальне устаткування гарно зарекомендувало себе і буде служити їх власникові весь термін його використання без проблем і додаткових витрат. Ці касові апарати можна купити на сторінці каталогу.

Особливості і застосування ЕККР (фіскальних реєстраторів)

МІНІ-ФП54 - оптимальний варіант фіскального реєстратора

Вибір для використання фіскального реєстратора (ЕККР) визначається наступними їх особливостями і перевагами:

 • немає необхідності в ручних діях з реєстратором - ЕККР по суті є принтером чеків, відповідно, друк чеку відбувається в момент проведення чеку в керуючій обліковій програмі. Усі необхідні відомості про товари в чеку на фіскалку передає програма;
 • фіскальний реєстратор не містить у пам'яті номенклатуру товарів і не вимагає їх програмування, продаж нового товару на реєстраторі можливий з моменту його внесення в базу програми обліку;
 • зручність використання реєстратора - визначається зручністю здійснення продажу через програму - здійснення і контроль продажу на ПК, з використанням усіх типів торговельного устаткування, набагато легше і швидше, ніж ручна робота на клавіатурі касового апарата;
 • малий розмір і енергоспоживання сучасних реєстраторів;
 • відсутність обмежень на кількість найменувань товарів, користувачів, змін;
 • виведення інформації з чека на індикатор клієнта в момент формування чека, що дозволяє покупцеві оперативно змінювати склад і кількість товарів, що купуються, ще до моменту проведення чека;
 • високі параметри механічної й електронної частини реєстраторів гарантують тривалий період їх служби.

Отже, вибір фіскального реєстратора буде виправданий у випадках:

 • на торговельному об'єкті обладнані комп'ютерно-касові місця і є програма для ведення обліку, що дозволяє прямо працювати з фіскальним реєстратором;
 • покупка реєстратора здійснюється разом із програмою автоматизації для переходу від паперового ведення обліку до комп'ютерного;
 • кількість продаж і потік покупців досить великі, можливі черги в годину пік, що висуває вимоги до швидкості обслуговування покупця касирами;
 • часті зміни цін на товари і постійна необхідність продавати тільки що оприбутковані партії товарів за новими цінами без закриття зміни і здійснення Z-звіту;
 • використання на торговельному об'єкті різноманітних систем залучення постійних покупців (дисконтні і бонусні системи, системи з різними, у тому числі - накопичувальними, відсотками знижки, разові акції тощо).

При виборі марки і моделі реєстратора необхідно звертати увагу на сумісність програми обліку і типу реєстратора, необхідність додаткових програм для підключення реєстратора до облікової системи, сучасність апарата (насамперед - наявність контрольної стрічки в електронній формі), обсяг фіскальної пам'яті апарата (визначається кількістю денних звітів), наявність і якість каналу для передачі даних на сервер фіскальної служби України. Має значення наявність у населеному пункті (або найближчому місті) спеціалізованого центра сервісного обслуговування, з яким необхідно укласти договір на обслуговування апарата, що працює з даним типом фіскальних реєстраторів.

Програми МініСофт для ЕККА та ФР

Програма “МініСофт Комерція” підтримує і фіскальні реєстратори, і касові апарати

Програмний продукт компанії "МініСофт" «МініСофт Комерція» дозволяє власникам закладів торгівлі та громадського харчування застосовувати у своїй діяльності і касові апарати, і фіскальні реєстратори.

Компанією розроблено кілька програм для взаємодії з касовими апаратами: "МиниСофт ЕККА MINI", "МиниСофт ЕККА Datecs" и "МиниСофт ЕККА для Infinite".

Програма "МініСофт ЕККА MІNІ" дозволяє поєднувати програму обліку "МініСофт Комерція" з дуже популярними в торгівлі касовими апаратами НВФ "Юнісістем": Міні 500, Міні 600 і більш сучасними MІNІ-Т400ME, MІNІ-T51.01 і MІNІ-T61.01.

Програма "МініСофт ЕККА Datecs" дозволяє поєднувати програму "МініСофт Комерція" з касовими апаратами Datecs (Болгарія), що продаються в Україні під марками Datecs, Екселліо та ЕМС.

Для взаємодії з іншими моделями ЕККА пропонується спеціальна програма "МініСофт ЕККА для Іnfіnіte", що здійснює обмін даних через програму InfiniteCash&Scale.

Нова версія програми "МініСофт Комерція" дозволяє використовувати разом із програмою більшість типів фіскальних реєстраторів, який можна купити в Україні. Для ряду моделей - MG-N707TS, MG-P800TL, MG-T808TL («Гера»), Екселліо FPU 550ES, Екселліо FPP 350, Екселліо FP-700, Екселліо FP-2000 (Datecs Ltd, Болгарія), МІНІ-ФП54.01, МІНІ-ФП81.01, МІНІ ФП82-01 (НВФ «Юнісістем»), Datecs FP-101 Smart (Datecs Ltd, Болгарія), ІКС-483 LT, ІКС-Е260Т, ІКС-Е810Т, ІКС-А8800 («ІКС-ТЕХНО»), Марія-303, Марія-304 (ПАТ «Резонанс») - передбачено режим підключення реєстратора через драйвер виробника, для інших типів ЕККР - через універсальний Оле-драйвер.

Компанія "МініСофт" для клієнтів оголошує акції: "Безкоштовне ПЗ - при покупці РРО" і "Твій ключ до реєстратора".

Згідно умов Акції, клієнти, що користуються або купують програму "МініСофт Комерція", при покупці РРО - касового апарата або фіскального реєстратора - через компанію "МініСофт" одержують спеціальне програмне забезпечення компанії "МініСофт" безкоштовно.

Умови акції "Безкоштовне ПЗ - при покупці РРО":

При покупці касового апарата MINI-T400, MINI-T51.01 или MINI-T61.01 (виробництво компанії Юнісістем) Ви одержите безкоштовно програму МініСофт ЕККА MINI.

При покупці касового апарата Екселліо DP‑25 або Екселліо DP‑35 (виробник - Datecs Ltd, Болгарія) Ви одержите безкоштовно програму "МініСофт ЕККА Datecs".

Умови акції "Твій ключ до реєстратора":

При покупці фіскального реєстратора: MG-N707TS, MG-P800TL, MG-T808TL («Гера»), Екселліо FPU 550ES, Екселліо FPP 350, Екселліо FP-700, Екселліо FP-2000 (Datecs Ltd, Болгарія), МІНІ-ФП54.01, МІНІ-ФП81.01, МІНІ ФП82-01 (НВФ «Юнісістем»), Datecs FP-101 Smart (Datecs Ltd, Болгарія) - Ви одержите безкоштовно спеціальний ліцензійний ключ для взаємодії реєстратора з програмою "МініСофт Комерція".

Висновки

Аналіз особливостей використання різних типів РРО - касових апаратів і фіскальних реєстраторів - показує, що вибір визначеного типу апарата в конкретній ситуації є єдино правильним.

Касовий апарат є сенс купувати власнику невеликого торговельного закладу з малим товарообігом або з несприятливими умовами експлуатації. При бажанні вести облік у програмі, можна підключати ЕККА до комп'ютера і зчитувати дані про продажі з касового апарата в базу програми, як і програмувати апарат через програму. Спеціальні програми серії "МініСофт ЕККА" дозволяють використовувати касові апарати визначених типів разом із програмою обліку "МініСофт Комерція".

Фіскальний реєстратор бажано використовувати як частину комп'ютерно-касового місця, якщо облік у закладі уже ведеться (або планується вестись) за допомогою спеціальної програми. Програма "МініСофт Комерція" дозволяє підключати більшість типів сучасних фіскальних реєстраторів або через спеціальний модуль або через Універсальний Оле-драйвер.

Співробітники компанії "МініСофт" завжди проконсультують із приводу вибору і придбання визначеного типу РРО. Звертайтеся за допомогою контактної форми сайту або телефонуйте (+38 096 438-36-24, +38 095 547-57-31) - і вирішуйте питання по використанню у своїй діяльності потрібного саме Вам типу і моделі РРО.

Демо версія програми МініСофт Комерція