Перейти до основного вмісту

Організація збирання урожаю з технологією "Рандомний працівник"

  • 14.04.2021

(3 частина статті Технології організації збирання урожаю при використанні автоматизованих систем.)

Дана технологія передбачає використання маркування етикетками зі штрих-кодами (ШК) тари, у яку збирається продукція.

Такий варіант доцільно використовувати в більших господарствах з непостійним складом працівників. Прийом зібраного врожаю може бути як безпосередньо біля місця збору, щоб зменшити час пересування працівників між пунктом приймання та об'єктом, так і на стаціонарному пункті приймання.

При такій технології процес збирання врожаю передбачає маркування тари, яка буде використовуватися на об'єкті.

У цьому випадку можна використовувати ШК із типом префікса 1 (без контролю унікальності тари) або 3 (з контролем унікальності тари). Друк етикеток зі ШК можна здійснити на закладці Этикетки програми «МініСофт Урожай».

У програмі "МініСофт Урожай" на спеціальній формі (закладка Этикетки) формується етикетка, яка містить повторюваний ШК (для типу префікса ШК 1) або унікальний ШК (для типу префікса ШК 3) для позначення кожної одиниці тари (ящика, кошика, пінетки тощо). При формуванні ШК вказується об'єкт, культура, тип тари, дата збирання (при необхідності). Друкуються етикетки як одиничні, так і партіями, на принтері етикеток, який може розміщатися в офісі або іншому постійному місці.

Рулони з етикетками передаються на місця зберігання тари або відразу на місце збирання врожаю. Наклейка етикеток може робитися наперед - і тоді працівник одержує ящики вже з етикеткою, або ж етикетки видаються працівникам, які самостійно їх наклеюють на тару.

При залученні до процесу збирання врожаю як постійних, так і непостійних ("рандомних") працівників кожний робочий день починається з формування в програмі "МініСофт Урожай" бригад працівників і розподілу їх на виконання роботи.

Внесення в базу даних відомостей про працівника (закладка Работники/бригады) здійснює штатний керівник - бригадир, обліковець і т.п. У карту працівника вносять унікальний номер телефону (для його ідентифікації при подальшої діяльності в господарстві), анкетні й паспортні дані, які необхідні для заповнення трудового або цивільно-правового договори. При повторній роботі працівника відомості в базу повторно не вносять, а віднесення працівника до складу бригади здійснюється через пошук по номеру телефону.

Наступною дією є розподіл працівників і прив'язка до конкретного працівника конкретного ШК тари, яка буде актуальної тільки для поточного дня.

Ця операція проводиться на закладці Распределение програми. Сканером зчитується довільний ШК тари й зі списку внесених працівників вибирається працівник, який у цей день буде збирати продукцію в тару з даним ШК.

Таким чином, на початку роботи кожний працівник одержує марковану ШК тару (або рулон етикеток зі штрих-кодом для самостійного наклеювання) і при прийманні зібраної продукції саме по цьому ШК буде здійснюватися облік зібраного й співвідношення кількості зібраної продукції із працівником.

При використанні даної технології зважування й приймання продукції засобами АПК може проводитися двома варіантами:

  1. пересувним транспортом, обладнаним засобами АПК - прямо біля місця збору врожаю;
  2. на стаціонарному приймальному пункті (на об'єкті або в місці складування та первинної переробки продукції).

Вкажемо особливості кожного варіанта.

Зважування й приймання продукції на пересувному транспорті

При використанні даного варіанта необхідно обладнати засобами АПК транспортний засіб (трактор із причепом, автомобіль і т.п.). У такому випадку використання стаціонарного ПК проблематично, програму потрібно встановлювати на ноутбук.

Технологія роботи: працівник збирає продукцію й виносить наповнену тару на край ділянки, рядка, де є проїзд для транспорту. Транспорт під'їжджає до кожної точки нагромадження тари із продукцією, обліковець здійснює зважування продукції й внесення інформації про вагу зібраного працівником у програму (закладка Прийом - зчитуванням сканером ШК із тари та підтягуванням даних з ваг), а також її завантаження для транспортування на пункт приймання або склад.

Переваги варіанта: працівник може особисто контролювати процес зважування та обліку, фіксувати проміжні результати своєї роботи. Це знімає в працівника психологічні побоювання обману або шахрайства, адже з моменту приймання й фіксації ваги зібраного він уже не відповідає за врожай.

Недоліки варіанта: складність устаткування пересувного засобу комплексом "МініСофт Урожай" і забезпечення належних умов його експлуатації, потреба в додаткових обліковцях, які недостатньо інтенсивно виконують свої прямі обов'язки.

Зважування й приймання продукції на стаціонарному пункті

При використанні даного варіанта засоби АПК розміщаються або в облаштованому місці безпосередньо біля місця збору врожаю (актуально для малих господарств або фермерів), або поруч із місцем зберігання й первинної переробки (склади, холодильники або аналогічні приміщення). Якщо такі приміщення мають підведену електромережу 220В, інші необхідні умови, то можливе використання як стаціонарного ПК із програмою, так і ноутбука.

Технологія роботи: працівник збирає продукцію й виносить наповнену тару на край ділянки, рядка, де є проїзд для транспорту. Транспорт збирає з кожної точки нагромадження наповнену тару й відвозить усе на пункт приймання. На пункті обліковець здійснює зважування продукції й внесення інформації про кількість та вагу зібраного працівником у програму (закладка Прием - зчитуванням сканером ШК із тари й підтягуванням даних з ваг). Єдиний нюанс: для взважування на тимчасовому пункті в полі потрібно буде зняти із транспорту всі ящики, а потім - знову завантажити для їх транспортування на склад або переробку.

Переваги варіанта: легкість забезпечення належних умов роботи обладнання комплексу "МініСофт Урожай", можливість паралельного обліку продукції з декількох об'єктів одним обліковцем, більш оптимальне завантаження допоміжного персоналу своїми прямими обов'язками.

Недоліки варіанта: працівник не може особисто контролювати процес взважування та обліку й фіксувати проміжні результати своєї роботи. Це викликає у працівника психологічні побоювання обману або шахрайства, адже з моменту збирання й до моменту приймання й фіксації ваги зібраного він уже не контролює стан зібраного врожаю. Також такий варіант накладає додаткові умови до якості роботи допоміжного персоналу (вантажників, водіїв транспорту й т.п.), помилки або недбальство яких прямо будуть впливати на заробітки працівників у полі.

Частково недоліки компенсуються при облаштованості приймального пункту прямо на об'єкті, у зоні видимості працівників. Але тоді ускладнюються процеси транспортування й швидкої переробки. А необхідність кілька раз завантажувати - розвантажувати тару із продукцією буде викликати зменшення її якості, механічне ушкодження (що критично для деяких ягід), витрати часу та роботи персоналу.

Демо версія програми МініСофт Комерція