Перейти до основного вмісту

Організація збирання урожаю з технологією "Працівник з маркованою тарою"

  • 14.04.2021

(4 частина статті Технології організації збирання урожаю при використанні автоматизованих систем.)

Дана технологія передбачає використання маркування тари етикетками зі ШК, у яких зазначений постійний локальний або глобальний маркер працівника.

Такий варіант доцільно використовувати в усіх господарствах, де необхідна раціональна організація роботи як основного, так і допоміжного персоналу. Приймання зібраного врожаю може бути як безпосередньо біля місця збирання, так і на стаціонарному пункті приймання.

У цьому випадку можна використовувати ШК із типом префікса 2 (без контролю унікальності тари) або 4 (з контролем унікальності тари).

Друк етикеток зі ШК можна здійснити або на закладці Распределение (кнопкою "Печать ШК"), або командою контекстного меню на підзакладці Работники.

У програмі "МініСофт Урожай" на закладці Распределение формується етикетка, яка містить однаковий ШК (для типу префікса ШК 2) або унікальний ШК (для типу префікса ШК 4) для позначення кожної одиниці тари (ящика, кошика, пінетки тощо). При формуванні ШК вказується об'єкт, культура, тип тари, дата збирання. Друкуються етикетки як одиничні, так і партіями, на принтері етикеток, який може розміщуватися безпосередньо на пункті приймання. Етикетки видаються працівникам, які самостійно їх наклеюють на тару.

Кожен робочий день починається з формування в програмі "МініСофт Урожай" бригад працівників і розподілу їх на виконання роботи з друком етикеток для тари. Для цього можуть використовуватися кнопки «Добавить всех активных работников» та «Печать ШК» або команда «Добавить в распределение» у контекстному меню за підзакладці Работники.

У першому випадком установлюються значення фільтрів закладки Распределение, кнопкою «Добавить всех активных работников» формується розподіл за зазначеними критеріями й відправляються на друк етикетки кнопкою "Печать ШК". Недоліком такого підходу є можливість перевитрати витратних матеріалів (етикеток), оскільки не все із працівників, які внесені в базу й мають статус "Активний" можуть фізично приступитися до роботи в поточний день. Але оскільки в розподіл попадають усі працівники й етикетки груповим методом друкуються теж для всіх, залишається частина надрукованих етикеток, які не будуть використовуватися.

Більш зручним і ощадливим є використання команди «Добавить в распределение» у контекстному меню за подзакладке Работники.

При такому варіанті кожний процес розподілу починається з того, що на підзакладці Работники командою контекстного меню «Снять статус «Активный» знімаються статуси із усіх працівників (попередньо виділивши їх протягуванням при натиснутій лівій клавіші миші).

Далі відбувається розподіл для тих працівників, які вже внесені в базу програми. Кожний працівник по черзі підтверджує своя наявність і в програмі одержує статус "Активний" (командою контекстного меню «Установить статус «Активный») (пошук працівника в списку програми здійснюється по номеру телефона або по ПІП через інструмент Поиск (правий кут закладки).

Для даного працівника командою «Добавить в распределение» у контекстному меню закладки формується розподіл і друкуються етикетки для тари в потрібній кількості, які відразу й видаються на руки працівникові.

Після розподілу працівників, що раніше працювали, можна здійснювати внесення в базу й розподіл нових працівників. Внесення в базу даних відомостей про працівника (закладка Работники/бригады) здійснює штатний керівник - бригадир, обліковець і т.п. У карту працівника вносять унікальний номер телефону (для його ідентифікації при подальшій трудовій діяльності в господарстві), анкетні та паспортні дані, які необхідні для заповнення трудового або цивільно-правового договору.

Для даного працівника командою «Добавить в распределение» у контекстному меню закладки формується розподіл і друкуються етикетки для тари в потрібній кількості, які відразу й видаються на руки працівникові.

Таким чином, на початку роботи кожний працівник одержує рулон етикеток зі штрих-кодом для самостійного наклеювання й при прийманні зібраної продукції саме по цьому ШК буде здійснюватися облік зібраного й співвідношення кількості зібраної продукції із працівником.

При використанні даної технології зважування й приймання продукції засобами АПК може проводитися двома варіантами:

  1. пересувним транспортом, обладнаним засобами АПК - прямо біля місця збору врожаю;
  2. на стаціонарному приймальному пункті (на об'єкті або в місці складування й первинної переробки продукції).

Найбільший приріст продуктивності роботи досягається за рахунок відмови від пересування працівників із зібраною продукцією з місця збору (рядка, ділянки й т.п.) до точки зважування та приймання.

Виключити необхідність носити зібране (часто досить нелегке, для жінок, скажімо) дозволяє централізований збір наповненої тари спеціально виділеним для цього транспортом, водій якого може виконувати функцію як обліковця, так і вантажника. Навіть за умови виконання таких функцій двома людьми, це економічно виправдано. Зібрана продукція доставляється або до пункту приймання на поле, або в місце її зберігання або переробки.

Укажемо особливості кожного варіанта й можливість застосування засобів АПК "МініСофт Урожай" на цьому етапі збирання врожаю.

Зважування й приймання продукції на пересувному транспорті

Технологія роботи: працівник збирає продукцію й виносить наповнену тару на край ділянки, рядка, де є проїзд для транспорту. Транспорт під'їжджає до кожної точки нагромадження тари із продукцією, обліковець здійснює зважування продукції й внесення інформації про вагу зібраного працівником у програму (закладка Прийом - зчитуванням сканером ШК із тари та підтягуванням даних з ваг), а також її завантаження для транспортування на пункт приймання або склад.

Переваги варіанта: працівник може особисто контролювати процес зважування та обліку, фіксувати проміжні результати своєї роботи. Це знімає в працівника психологічні побоювання обману або шахрайства, адже з моменту приймання й фіксації ваги зібраного він уже не відповідає за врожай.

Недоліки варіанта: складність устаткування пересувного засобу комплексом "МініСофт Урожай" і забезпечення належних умов його експлуатації, потреба в додаткових обліковцях, які недостатньо інтенсивно виконують свої прямі обов'язки.

Зважування й приймання продукції на стаціонарному пункті

При використанні даного варіанта засоби АПК розміщаються або в облаштованому місці безпосередньо біля місця збору врожаю (актуально для малих господарств або фермерів), або поруч із місцем зберігання й первинної переробки (склади, холодильники або аналогічні приміщення). Якщо такі приміщення мають підведену електромережу 220В, інші необхідні умови, то можливе використання як стаціонарного ПК із програмою, так і ноутбука.

Технологія роботи: працівник збирає продукцію й виносить наповнену тару на край ділянки, рядка, де є проїзд для транспорту. Транспорт збирає з кожної точки нагромадження наповнену тару й відвозить усе на пункт приймання. На пункті обліковець здійснює зважування продукції й внесення інформації про кількість та вагу зібраного працівником у програму (закладка Прием - зчитуванням сканером ШК із тари й підтягуванням даних з ваг). Єдиний нюанс: для взважування на тимчасовому пункті в полі потрібно буде зняти із транспорту всі ящики, а потім - знову завантажити для їх транспортування на склад або переробку.

Переваги варіанта: легкість забезпечення належних умов роботи обладнання комплексу "МініСофт Урожай", можливість паралельного обліку продукції з декількох об'єктів одним обліковцем, більш оптимальне завантаження допоміжного персоналу своїми прямими обов'язками.

Недоліки варіанта: працівник не може особисто контролювати процес взважування та обліку й фіксувати проміжні результати своєї роботи. Це викликає у працівника психологічні побоювання обману або шахрайства, адже з моменту збирання й до моменту приймання й фіксації ваги зібраного він уже не контролює стан зібраного врожаю. Також такий варіант накладає додаткові умови до якості роботи допоміжного персоналу (вантажників, водіїв транспорту й т.п.), помилки або недбальство яких прямо будуть впливати на заробітки працівників у полі.

Частково недоліки компенсуються при облаштованості приймального пункту прямо на об'єкті, у зоні видимості працівників. Але тоді ускладнюються процеси транспортування й швидкої переробки. А необхідність кілька раз завантажувати - розвантажувати тару із продукцією буде викликати зменшення її якості, механічне ушкодження (що критично для деяких ягід), витрати часу та роботи персоналу.

Демо версія програми МініСофт Комерція