Перейти до основного вмісту

Етикетка – річ в торгівлі корисна… і доступна

  • 28.01.2012

У статті розглядаються питання використання етикеток у роздрібній торгівлі та можливості програмних продуктів компанії МініСофт по створенню і друкові етикеток товарів, як за допомогою принтера етикеток, так і на звичайному принтері.

Загальні поняття про етикетку товару

Використання етикеток у роздрібній торгівлі - явище повсякденне і звичне. Причому мова йде як про етикетки (цінники), що розміщаються на полицях, вітринах, стелажах, так і етикетки, розміщені на самому товарі. У статті мова насамперед  піде про етикетки, що розміщаються на самому товарі - причому на кожнії його одиниці. У більшості випадків на етикетці вказується інформація про товар, виробника, характеристики товару і досить часто - штрих-код товару.

У більшій частині автоматизованих об'єктів торгівлі для зручності роботи з товарами використовують  пристрої, що зчитують штрих-код - сканери штрих-коду товару. Головним чином для ідентифікації товару використовують штрих-код, нанесений виробником на товар. Однак на ряді товарів - насамперед  продуктів харчування, а також товарів від виробника noname (а таких останнім часом  досить багато, особливо якщо мова йде про виробників країн Азії) або немає заводського штрих-коду, або він не відповідає стандартам і не може використовуватися в комп'ютерних системах обліку і продажу.

У цьому випадку виникає необхідність використовувати власні етикетки, що повинні містити необхідні як для покупця, так і для системи обліку, відомості. Такі етикетки на об'єкті торгівлі роздруковуються і прикріплюються або до кожної одиниці товару, або до аркушів етикеток, що знаходиться в касирів.

При виготовленні власних етикеток виникають два питання: програмне і технічне (апаратне).

Створюється етикетка за допомогою програми і програм для роботи з етикетками є 2 види: програми тільки для створення і друку етикеток (такі програми часто поставляються в комплекті з друкуючим устаткуванням фірмою-виробником устаткування) і облікові програми, де створення і друк етикетки є тільки одна з багатьох функцій програми. І хоча спеціалізовані програми для створення етикеток іноді дають більше можливостей по дизайну етикетки, її змістові, їх використання створює незручності при необхідності друкування великої кількості різних етикеток.

Значно зручніше, коли програма автоматизації торгівлі надає її користувачам можливість створювати етикетки на потрібні їм товари і друкувати їх у будь-яких кількостях при необхідності.

Програми компанії МініСофт із сімейства "МініСофт Комерція" дозволяють створювати етикетки на товари і друкувати їхніми декількома способами як на спеціальних принтерах етикеток, так і на звичайному принтері А4 формату.

Розглянемо більш детально можливості налаштування і створення етикеток товарів у програмі "МініСофт Комерція", а також способи їх друку на різних принтерах.

Інструменти створення і друку етикеток у програмі "МініСофт Комерція"

У програмі "МініСофт Комерція" передбачено кілька способів створення етикеток товарів, на яких можуть друкуватися потрібні реквізити товару, наприклад, назва товару, код і артикул товару, ціна товару, штрих-код товару та ін.

Друк етикеток товару в програмі може здійснюватися 6 способами:

  1. з картки товару (закладка Действия) - принтером етикеток або звичайним принтером;
  2. з форми Товары - кнопкою "Печать" з використанням спеціального шаблона і програми табличного процесора (MS Excel або Calk OpenOffice);
  3. з форми Товары - кнопкою "Печать" з використанням принтера етикеток;
  4. з закладки Товарооперации - Приход - командою контекстного меню;
  5. з закладки Товарооперации - Переоценка - командою контекстного меню;
  6. при проведенні продажу спеціальних товарів принтером етикеток або звичайним принтером (список товарів, що друкується на цьому принтері, визначається активацією режиму "Печатать на принтер этикеток, если он установлен").

Налаштування шаблона етикетки і принтера етикеток

Перед початком роботи з етикетками необхідно здійснити налаштування параметрів принтера етикеток, за допомогою якого буде здійснюватися друк етикеток.

Налаштування принтера здійснюється на закладці Принтеры - Этикеток.

1_14.jpg

Режими "Печать этикетки при проведении чека" і "Печатать этикетки при добавлении товара в чек" використовуються при необхідності друкувати етикетку при проведенні чеку при продажі товару.

На підзакладці "Вывод на печать" вказується інформація, що буде друкуватися на етикетці, наприклад, назва товару, ціна товару, код товару з програмі та/або артикул товару і штрих-код товару.

Кнопка "Тестовий друк" дозволяє перевірити правильність налаштувань принтера.

На підзакладці Параметры вказуються розміри самої етикетки, кількість рядків назви і максимальна кількість символів у рядку назви, відступи від країв етикетки, міжрядковий інтервал (для принтера етикеток значення дорівнює 30 - 40), розмір шрифту штриха-коду і ціни, висота рядка ціни (у пікселах).

2_13.jpg

На підзакладці Шрифт вказуються параметри шрифту, що буде використовуватися при друкові етикеток.

3_13.jpg

Після настроювання параметрів етикетки по заданому шаблону можна буде друкувати етикетки на принтері етикеток.

Програми компанії МініСофт не прив'язані до конкретних моделей принтерів етикетки: будь-який принтер етикетки, драйвер якого працює з встановленою операційною системою, може бути використаний для друку етикеток за допомогою програм.

Інструменти друку етикетки в програмі

Друк етикетки з картки товару здійснюється на закладці Действия, де вказується необхідна кількість етикеток. Кнопкою "Печать" етикетка буде надрукована на принтері, що у програмі зазначений як Принтер етикеток.

4_10.jpg

Друк етикетки з форми Товари - кнопкою "Печать" з використанням спеціального шаблона і програми табличного процесора дає можливість одержати деяке число однакових етикеток (цінників) на зазначені товари без застосування спеціального принтера етикеток.

Для одержання на папері етикетки товару необхідно на закладці "Товари" вибрати (відзначити галочкою в стовпці "На печать") той товар (ті товари), етикетку якого необхідно роздрукувати. Друк етикетки можна вказати і прямо в картці товару, при його створенні - установивши ознаку "На печать" у картці товару. У спеціальному полі вказується кількість рядків з даним штрихом-кодом, що буде виведено на друк.

5_13.jpg

Вікно друку етикетки за допомогою засобів програми MS Excel показано на малюнку.

6_10.jpg

У файлі шаблона можна створити різноманітні варіанти шаблонів етикеток, у залежності від їх призначення і необхідних розмірів. Наприклад:

7_4.jpg
8_8.jpg

Перевага даного варіанта: немає потреби купувати спеціальний принтер етикеток, є можливість видозмінювати дизайн етикетки, порівняно низька вартість етикетки. Даний варіант дає відчутні переваги або на старті бізнесу, коли немає можливості покупки додаткового устаткування, або в ситуації, коли велика частина товарів має зрозумілі покупцеві дані про товар і його характеристики і містить заводський штрих-код на упаковці (тарі) товару. У цьому випадку кількість власних етикеток досить незначна і використання звичайного принтера і спеціального паперу на клейовій основі виправдано.

Однак при потребі більшого числа етикеток (наприклад, від декількох сотень до декількох тисяч етикеток у день) використання звичайного принтера невиправдано, тому що собівартість друку етикетки збільшується і стає в рази більше вартості друку етикетки на спеціальному принтері етикеток.

З форми Товари - кнопкою "Печать" можна надрукувати етикетки позначених товарів і на принтері етикеток. Кількість етикеток на друк вказується на формі перед початком друку.

9_7.jpg

Після здійснення друку етикеток кнопкою "Очистить" знімаються позначки ("галочки") з товарів, етикетки яких виводилися на друк.

Наступний спосіб варто використовувати при необхідності друку етикеток на всі екземпляри товарів, отриманих від постачальника за прибутковою накладною. У програмі можна надрукувати етикетки на товари, оприбутковані в обраній накладній. Кількість надрукованих етикеток буде відповідати кількості товарів у накладній.

Друк здійснюється командою контекстного меню на накладній, друк етикеток з якої необхідно здійснити.

10_6.jpg

Аналогічна технологія друку етикеток з документа "Переоценка". Після групової переоцінки товару (наприклад, закінчення сезону, розпродаж, акція і т.п.) виникає потреба роздрукувати велику кількість етикеток з новою ціною. Командою з контекстного меню на потрібному документі "Переоценка" (Товарооперации - Переоценка) відправляємо на друк на принтері етикеток етикетки раніше зазначеного зразка. Кількість роздрукованих етикеток дорівнює кількості переоціненого товару даним документом.

І, нарешті, для тих випадків, коли друк етикетки необхідний безпосередньо в момент продажу, у програмах сімейства "МініСофт Комерція" є можливість друкувати етикетку при проведенні чека. Детально ця ситуація описана в статті "Губить людей не пиво, ... а його облік і організація продаж".

Таким чином, використовуючи програми компанії МініСофт, власники і персонал закладів торгівлі та громадського харчування одержують не тільки зручну і дружню програму фінансового обліку, а і можливість підвищити продуктивність торговельного персоналу і зменшити пересорт товарів за рахунок використання в продажі та обліку пристроїв зчитування штриха-коду з надрукованої етикетки. Широкі можливості програм компанії МініСофт по друкові етикетки задовольнять потреби власників найрізноманітніших  закладів - від маленьких бутиків і кафе до великих магазинів, мінімаркетів і ресторанів.

Демо версія програми МініСофт Комерція